E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wennen wenden (D)tourner (F)turn (E)
Stammformen wennenwenntgewannt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante gewannt
Indikativ Aktiv
Prsent
echwennen
duwenns
hien/si,hatt/etwennt
mirwennen
dirwennt
siwennen
Pass compos
echhugewannt
duhuesgewannt
hien/si,hatt/ethuetgewannt
mirhugewannt
dirhuttgewannt
sihugewannt
Plus-que-parfait
echhatgewannt
duhasgewannt
hien/si,hatt/ethatgewannt
mirhategewannt
dirhatgewannt
sihategewannt
Futur I
echwäert wennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwennen
dugéifswennen
hien/si,hatt/etgéifwennen
mirgéifewennen
dirgéiftwennen
sigéifewennen
Conditionnel Pass compos
echhttgewannt
duhssgewannt
hien/si,hatt/ethttgewannt
mirhättegewannt
dirhttgewannt
sihättegewannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwenn!
Plurielwennt!
gewannt
wennen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awennenuwennenzouwennen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles