E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wenn-en wenden (D) – tourner (F) – turn (E)
Stammformen wenn-enwenn-tge-wann-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante gewannt
Indikativ Aktiv
Present
echwenn-en
duwenn-s
hien/si,hatt/etwenn-t
mirwenn-en
dirwenn-t
siwenn-en
Pass compos
echhuge-wann-t
duhuesge-wann-t
hien/si,hatt/ethuetge-wann-t
mirhuge-wann-t
dirhuttge-wann-t
sihuge-wann-t
Plus-que-parfait
echhatge-wann-t
duhasge-wann-t
hien/si,hatt/ethatge-wann-t
mirhatege-wann-t
dirhatge-wann-t
sihatege-wann-t
Modale Futur I
echwäert wenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-wann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwenn-en
dugéifswenn-en
hien/si,hatt/etgéifwenn-en
mirgéifewenn-en
dirgéiftwenn-en
sigéifewenn-en
Conditionnel pass compos
echhttge-wann-t
duhssge-wann-t
hien/si,hatt/ethttge-wann-t
mirhättege-wann-t
dirhttge-wann-t
sihättege-wann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwenn!
Plurielwenn-t!
ge-wann-t
wenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awenn-enuwenn-enzouwenn-en
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles