E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wėnnen sich winden (D)se contorsionner (F)
Stammformen wėnnenwėnntgewėnnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėnnen
duwėnns
hien/si,hatt/etwėnnt
mirwėnnen
dirwėnnt
siwėnnen
Passé composé
echhugewėnnt
duhuesgewėnnt
hien/si,hatt/ethuetgewėnnt
mirhugewėnnt
dirhuttgewėnnt
sihugewėnnt
Plus-que-parfait
echhatgewėnnt
duhasgewėnnt
hien/si,hatt/ethatgewėnnt
mirhategewėnnt
dirhatgewėnnt
sihategewėnnt
Futur I
echwäert wėnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewėnnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwėnnen
dugéifswėnnen
hien/si,hatt/etgéifwėnnen
mirgéifewėnnen
dirgéiftwėnnen
sigéifewėnnen
Conditionnel Passé composé
echhättgewėnnt
duhässgewėnnt
hien/si,hatt/ethättgewėnnt
mirhättegewėnnt
dirhättgewėnnt
sihättegewėnnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėnn!
Plurielwėnnt!
gewėnnt
wėnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles