E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwŽnschen erwŁnschen (D) – souhaiter (F)
Stammformen erwŽnschenerwŽnschterwŽnscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerwŽnschen
duerwŽnschs
hien/si,hatt/eterwŽnscht
mirerwŽnschen
direrwŽnscht
sierwŽnschen
Passť composť
echhunnerwŽnscht
duhueserwŽnscht
hien/si,hatt/ethueterwŽnscht
mirhunnerwŽnscht
dirhutterwŽnscht
sihunnerwŽnscht
Plus-que-parfait
echhaterwŽnscht
duhaserwŽnscht
hien/si,hatt/ethaterwŽnscht
mirhatenerwŽnscht
dirhaterwŽnscht
sihatenerwŽnscht
Modale Futur I
echwäert erwŽnschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erwŽnscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwŽnschen
dugéifserwŽnschen
hien/si,hatt/etgéiferwŽnschen
mirgéifenerwŽnschen
dirgéifterwŽnschen
sigéifenerwŽnschen
Conditionnel passť composť
echhštterwŽnscht
duhšsserwŽnscht
hien/si,hatt/ethštterwŽnscht
mirhšttenerwŽnscht
dirhštterwŽnscht
sihšttenerwŽnscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliererwŽnsch!
PlurielerwŽnscht!
erwŽnscht
erwŽnschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbšiwŽnschenwŽnschen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles