E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwënschen erwünschen (D)souhaiter (F)
Stammformen erwënschenerwënschterwënscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerwënschen
duerwënschs
hien/si,hatt/eterwënscht
mirerwënschen
direrwënscht
sierwënschen
Passé composé
echhunnerwënscht
duhueserwënscht
hien/si,hatt/ethueterwënscht
mirhunnerwënscht
dirhutterwënscht
sihunnerwënscht
Plus-que-parfait
echhaterwënscht
duhaserwënscht
hien/si,hatt/ethaterwënscht
mirhatenerwënscht
dirhaterwënscht
sihatenerwënscht
Futur I
echwäert erwënschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwënscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwënschen
dugéifserwënschen
hien/si,hatt/etgéiferwënschen
mirgéifenerwënschen
dirgéifterwënschen
sigéifenerwënschen
Conditionnel Passé composé
echhätterwënscht
duhässerwënscht
hien/si,hatt/ethätterwënscht
mirhättenerwënscht
dirhätterwënscht
sihättenerwënscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwënsch!
Plurielerwënscht!
erwënscht
erwënschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbäiwënschenwënschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles