E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwŽnsch-en erwŁnschen (D)souhaiter (F)
Stammformen erwŽnsch-enerwŽnsch-terwŽnsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echerwŽnsch-en
duerwŽnsch-s
hien/si,hatt/eterwŽnsch-t
mirerwŽnsch-en
direrwŽnsch-t
sierwŽnsch-en
Passť composť
echhunnerwŽnsch-t
duhueserwŽnsch-t
hien/si,hatt/ethueterwŽnsch-t
mirhunnerwŽnsch-t
dirhutterwŽnsch-t
sihunnerwŽnsch-t
Plus-que-parfait
echhaterwŽnsch-t
duhaserwŽnsch-t
hien/si,hatt/ethaterwŽnsch-t
mirhatenerwŽnsch-t
dirhaterwŽnsch-t
sihatenerwŽnsch-t
Futur I
echwäert erwŽnsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwŽnsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwŽnsch-en
dugéifserwŽnsch-en
hien/si,hatt/etgéiferwŽnsch-en
mirgéifenerwŽnsch-en
dirgéifterwŽnsch-en
sigéifenerwŽnsch-en
Conditionnel Passť composť
echhštterwŽnsch-t
duhšsserwŽnsch-t
hien/si,hatt/ethštterwŽnsch-t
mirhšttenerwŽnsch-t
dirhštterwŽnsch-t
sihšttenerwŽnsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliererwŽnsch!
PlurielerwŽnsch-t!
erwŽnsch-t
erwŽnsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbšiwŽnsch-enwŽnsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles