E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbšiwŽnschen herbeiwŁnschen (D) – souhaiter (F)
Stammformen erbšiwŽnschenwŽnscht erbšierbšigewŽnscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbši-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echwŽnschen erbši
duwŽnschs erbši
hien/si,hatt/etwŽnscht erbši
mirwŽnschen erbši
dirwŽnscht erbši
siwŽnschen erbši
Passť composť
echhunnerbšigewŽnscht
duhueserbšigewŽnscht
hien/si,hatt/ethueterbšigewŽnscht
mirhunnerbšigewŽnscht
dirhutterbšigewŽnscht
sihunnerbšigewŽnscht
Plus-que-parfait
echhaterbšigewŽnscht
duhaserbšigewŽnscht
hien/si,hatt/ethaterbšigewŽnscht
mirhatenerbšigewŽnscht
dirhaterbšigewŽnscht
sihatenerbšigewŽnscht
Futur I
echwäert erbšiwŽnschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbšigewŽnscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbšiwŽnschen
dugéifserbšiwŽnschen
hien/si,hatt/etgéiferbšiwŽnschen
mirgéifenerbšiwŽnschen
dirgéifterbšiwŽnschen
sigéifenerbšiwŽnschen
Conditionnel Passť composť
echhštterbšigewŽnscht
duhšsserbšigewŽnscht
hien/si,hatt/ethštterbšigewŽnscht
mirhšttenerbšigewŽnscht
dirhštterbšigewŽnscht
sihšttenerbšigewŽnscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierwŽnsch erbši!
PlurielwŽnscht erbši!
erbšigewŽnscht
erbšiwŽnschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwŽnschenwŽnschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles