E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäiwënschen herbeiwünschen (D)souhaiter (F)
Stammformen erbäiwënschenwënscht erbäierbäigewënscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwënschen erbäi
duwënschs erbäi
hien/si,hatt/etwënscht erbäi
mirwënschen erbäi
dirwënscht erbäi
siwënschen erbäi
Passé composé
echhunnerbäigewënscht
duhueserbäigewënscht
hien/si,hatt/ethueterbäigewënscht
mirhunnerbäigewënscht
dirhutterbäigewënscht
sihunnerbäigewënscht
Plus-que-parfait
echhaterbäigewënscht
duhaserbäigewënscht
hien/si,hatt/ethaterbäigewënscht
mirhatenerbäigewënscht
dirhaterbäigewënscht
sihatenerbäigewënscht
Futur I
echwäert erbäiwënschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäigewënscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäiwënschen
dugéifserbäiwënschen
hien/si,hatt/etgéiferbäiwënschen
mirgéifenerbäiwënschen
dirgéifterbäiwënschen
sigéifenerbäiwënschen
Conditionnel Passé composé
echhätterbäigewënscht
duhässerbäigewënscht
hien/si,hatt/ethätterbäigewënscht
mirhättenerbäigewënscht
dirhätterbäigewënscht
sihättenerbäigewënscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwënsch erbäi!
Plurielwënscht erbäi!
erbäigewënscht
erbäiwënschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwënschenwënschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles