E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbäiwënsch-en herbeiwünschen (D)souhaiter (F)
Stammformen erbäiwënsch-enwënsch-t erbäierbäige-wënsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwënsch-en erbäi
duwënsch-s erbäi
hien/si,hatt/etwënsch-t erbäi
mirwënsch-en erbäi
dirwënsch-t erbäi
siwënsch-en erbäi
Passé composé
echhunnerbäige-wënsch-t
duhueserbäige-wënsch-t
hien/si,hatt/ethueterbäige-wënsch-t
mirhunnerbäige-wënsch-t
dirhutterbäige-wënsch-t
sihunnerbäige-wënsch-t
Plus-que-parfait
echhaterbäige-wënsch-t
duhaserbäige-wënsch-t
hien/si,hatt/ethaterbäige-wënsch-t
mirhatenerbäige-wënsch-t
dirhaterbäige-wënsch-t
sihatenerbäige-wënsch-t
Futur I
echwäert erbäiwënsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäige-wënsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäiwënsch-en
dugéifserbäiwënsch-en
hien/si,hatt/etgéiferbäiwënsch-en
mirgéifenerbäiwënsch-en
dirgéifterbäiwënsch-en
sigéifenerbäiwënsch-en
Conditionnel Passé composé
echhätterbäige-wënsch-t
duhässerbäige-wënsch-t
hien/si,hatt/ethätterbäige-wënsch-t
mirhättenerbäige-wënsch-t
dirhätterbäige-wënsch-t
sihättenerbäige-wënsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwënsch erbäi!
Plurielwënsch-t erbäi!
erbäige-wënsch-t
erbäiwënsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwënsch-enwënsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles