E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wŽnschen wŁnschen (D)souhaiter (F)wish (E)
Stammformen wŽnschenwŽnschtgewŽnscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echwŽnschen
duwŽnschs
hien/si,hatt/etwŽnscht
mirwŽnschen
dirwŽnscht
siwŽnschen
Passť composť
echhugewŽnscht
duhuesgewŽnscht
hien/si,hatt/ethuetgewŽnscht
mirhugewŽnscht
dirhuttgewŽnscht
sihugewŽnscht
Plus-que-parfait
echhatgewŽnscht
duhasgewŽnscht
hien/si,hatt/ethatgewŽnscht
mirhategewŽnscht
dirhatgewŽnscht
sihategewŽnscht
Futur I
echwäert wŽnschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewŽnscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwŽnschen
dugéifswŽnschen
hien/si,hatt/etgéifwŽnschen
mirgéifewŽnschen
dirgéiftwŽnschen
sigéifewŽnschen
Conditionnel Passť composť
echhšttgewŽnscht
duhšssgewŽnscht
hien/si,hatt/ethšttgewŽnscht
mirhättegewŽnscht
dirhšttgewŽnscht
sihättegewŽnscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierwŽnsch!
PlurielwŽnscht!
gewŽnscht
wŽnschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbšiwŽnschenerwŽnschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles