E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wŽnsch-en wŁnschen (D)souhaiter (F)wish (E)
Stammformen wŽnsch-enwŽnsch-tge-wŽnsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echwŽnsch-en
duwŽnsch-s
hien/si,hatt/etwŽnsch-t
mirwŽnsch-en
dirwŽnsch-t
siwŽnsch-en
Passť composť
echhuge-wŽnsch-t
duhuesge-wŽnsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-wŽnsch-t
mirhuge-wŽnsch-t
dirhuttge-wŽnsch-t
sihuge-wŽnsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-wŽnsch-t
duhasge-wŽnsch-t
hien/si,hatt/ethatge-wŽnsch-t
mirhatege-wŽnsch-t
dirhatge-wŽnsch-t
sihatege-wŽnsch-t
Futur I
echwäert wŽnsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wŽnsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwŽnsch-en
dugéifswŽnsch-en
hien/si,hatt/etgéifwŽnsch-en
mirgéifewŽnsch-en
dirgéiftwŽnsch-en
sigéifewŽnsch-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-wŽnsch-t
duhšssge-wŽnsch-t
hien/si,hatt/ethšttge-wŽnsch-t
mirhättege-wŽnsch-t
dirhšttge-wŽnsch-t
sihättege-wŽnsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierwŽnsch!
PlurielwŽnsch-t!
ge-wŽnsch-t
wŽnsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbšiwŽnsch-enerwŽnsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles