E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwerf-en umwerfen (D)renverser (F)
Stammformen mwerf-enwrf-t mmge-worf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prsent
echwerf-en m
duwrf-s m
hien/si,hatt/etwrf-t m
mirwerf-en m
dirwerf-t m
siwerf-en m
Pass compos
echhunnmge-worf
duhuesmge-worf
hien/si,hatt/ethuetmge-worf
mirhunnmge-worf
dirhuttmge-worf
sihunnmge-worf
Plus-que-parfait
echhatmge-worf
duhasmge-worf
hien/si,hatt/ethatmge-worf
mirhatenmge-worf
dirhatmge-worf
sihatenmge-worf
Futur I
echwäert mwerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-worf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwerf-en
dugéifsmwerf-en
hien/si,hatt/etgéifmwerf-en
mirgéifenmwerf-en
dirgéiftmwerf-en
sigéifenmwerf-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-worf
duhssmge-worf
hien/si,hatt/ethttmge-worf
mirhttenmge-worf
dirhttmge-worf
sihttenmge-worf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwerf m!
Plurielwerf-t m!
mge-worf
mwerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerf-enauswerf-enbewerf-endrawerf-ennnerwerf-enentwerf-enerawerf-enerauswerf-enewechwerf-eniwwerwerf-eniwwerwerf-enofwerf-enopwerf-enuwerf-envirwerf-enwerf-enzouwerf-en
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles