E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerwerf-en unterwerfen (D)soumettre, asservir (F)
Stammformen Žnnerwerf-enŽnnerwŽrf-tŽnnerworf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fŁr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerwerf-en
duŽnnerwŽrf-s
hien/si,hatt/etŽnnerwŽrf-t
mirŽnnerwerf-en
dirŽnnerwerf-t
siŽnnerwerf-en
Passť composť
echhunnŽnnerworf
duhuesŽnnerworf
hien/si,hatt/ethuetŽnnerworf
mirhunnŽnnerworf
dirhuttŽnnerworf
sihunnŽnnerworf
Plus-que-parfait
echhatŽnnerworf
duhasŽnnerworf
hien/si,hatt/ethatŽnnerworf
mirhatenŽnnerworf
dirhatŽnnerworf
sihatenŽnnerworf
Futur I
echwäert Žnnerwerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerworf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerwerf-en
dugéifsŽnnerwerf-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerwerf-en
mirgéifenŽnnerwerf-en
dirgéiftŽnnerwerf-en
sigéifenŽnnerwerf-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerworf
duhšssŽnnerworf
hien/si,hatt/ethšttŽnnerworf
mirhšttenŽnnerworf
dirhšttŽnnerworf
sihšttenŽnnerworf
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerwerf!
PlurielŽnnerwerf-t!
Žnnerworf
Žnnerwerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerf-enauswerf-enbewerf-endrawerf-enŽmwerf-enentwerf-enerawerf-enerauswerf-enewechwerf-eniwwerwerf-eniwwerwerf-enofwerf-enopwerf-enuwerf-envirwerf-enwerf-enzouwerf-en
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles