E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechwerf-en wegwerfen (D)jeter (F)
Stammformen ewechwerf-enwrf-t ewechewechge-worf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prsent
echwerf-en ewech
duwrf-s ewech
hien/si,hatt/etwrf-t ewech
mirwerf-en ewech
dirwerf-t ewech
siwerf-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-worf
duhuesewechge-worf
hien/si,hatt/ethuetewechge-worf
mirhunnewechge-worf
dirhuttewechge-worf
sihunnewechge-worf
Plus-que-parfait
echhatewechge-worf
duhasewechge-worf
hien/si,hatt/ethatewechge-worf
mirhatenewechge-worf
dirhatewechge-worf
sihatenewechge-worf
Futur I
echwäert ewechwerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-worf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechwerf-en
dugéifsewechwerf-en
hien/si,hatt/etgéifewechwerf-en
mirgéifenewechwerf-en
dirgéiftewechwerf-en
sigéifenewechwerf-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-worf
duhssewechge-worf
hien/si,hatt/ethttewechge-worf
mirhttenewechge-worf
dirhttewechge-worf
sihttenewechge-worf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwerf ewech!
Plurielwerf-t ewech!
ewechge-worf
ewechwerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerf-enauswerf-enbewerf-endrawerf-enmwerf-ennnerwerf-enentwerf-enerawerf-enerauswerf-eniwwerwerf-eniwwerwerf-enofwerf-enopwerf-enuwerf-envirwerf-enwerf-enzouwerf-en
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles