E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerwerfen berwerfen (D)endosser (F)
Stammformen iwwerwerfenwrft iwweriwwergeworf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prsent
echwerfen iwwer
duwrfs iwwer
hien/si,hatt/etwrft iwwer
mirwerfen iwwer
dirwerft iwwer
siwerfen iwwer
Pass compos
echhunniwwergeworf
duhuesiwwergeworf
hien/si,hatt/ethuetiwwergeworf
mirhunniwwergeworf
dirhuttiwwergeworf
sihunniwwergeworf
Plus-que-parfait
echhatiwwergeworf
duhasiwwergeworf
hien/si,hatt/ethatiwwergeworf
mirhateniwwergeworf
dirhatiwwergeworf
sihateniwwergeworf
Futur I
echwäert iwwerwerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergeworf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwerfen
dugéifsiwwerwerfen
hien/si,hatt/etgéifiwwerwerfen
mirgéifeniwwerwerfen
dirgéiftiwwerwerfen
sigéifeniwwerwerfen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwergeworf
duhssiwwergeworf
hien/si,hatt/ethttiwwergeworf
mirhtteniwwergeworf
dirhttiwwergeworf
sihtteniwwergeworf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwerf iwwer!
Plurielwerft iwwer!
iwwergeworf
iwwerwerfen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerfenauswerfenbewerfendrawerfenmwerfennnerwerfenentwerfenerawerfenerauswerfenewechwerfeniwwerwerfenofwerfenopwerfenuwerfenvirwerfenwerfenzouwerfen
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles