E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerwerf-en berwerfen (D)endosser (F)
Stammformen iwwerwerf-enwrf-t iwweriwwerge-worf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2. und 3. P. Sg.: werfs, werft
Indikativ Aktiv
Prsent
echwerf-en iwwer
duwrf-s iwwer
hien/si,hatt/etwrf-t iwwer
mirwerf-en iwwer
dirwerf-t iwwer
siwerf-en iwwer
Pass compos
echhunniwwerge-worf
duhuesiwwerge-worf
hien/si,hatt/ethuetiwwerge-worf
mirhunniwwerge-worf
dirhuttiwwerge-worf
sihunniwwerge-worf
Plus-que-parfait
echhatiwwerge-worf
duhasiwwerge-worf
hien/si,hatt/ethatiwwerge-worf
mirhateniwwerge-worf
dirhatiwwerge-worf
sihateniwwerge-worf
Futur I
echwäert iwwerwerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerge-worf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwerf-en
dugéifsiwwerwerf-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerwerf-en
mirgéifeniwwerwerf-en
dirgéiftiwwerwerf-en
sigéifeniwwerwerf-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerge-worf
duhssiwwerge-worf
hien/si,hatt/ethttiwwerge-worf
mirhtteniwwerge-worf
dirhttiwwerge-worf
sihtteniwwerge-worf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwerf iwwer!
Plurielwerf-t iwwer!
iwwerge-worf
iwwerwerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awerf-enauswerf-enbewerf-endrawerf-enmwerf-ennnerwerf-enentwerf-enerawerf-enerauswerf-enewechwerf-eniwwerwerf-enofwerf-enopwerf-enuwerf-envirwerf-enwerf-enzouwerf-en
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles