E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswėschen auswischen (D)effacer (F)
Stammformen auswėschenwėscht ausausgewėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėschen aus
duwėschs aus
hien/si,hatt/etwėscht aus
mirwėschen aus
dirwėscht aus
siwėschen aus
Passé composé
echhunnausgewėscht
duhuesausgewėscht
hien/si,hatt/ethuetausgewėscht
mirhunnausgewėscht
dirhuttausgewėscht
sihunnausgewėscht
Plus-que-parfait
echhatausgewėscht
duhasausgewėscht
hien/si,hatt/ethatausgewėscht
mirhatenausgewėscht
dirhatausgewėscht
sihatenausgewėscht
Futur I
echwäert auswėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgewėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswėschen
dugéifsauswėschen
hien/si,hatt/etgéifauswėschen
mirgéifenauswėschen
dirgéiftauswėschen
sigéifenauswėschen
Conditionnel Passé composé
echhättausgewėscht
duhässausgewėscht
hien/si,hatt/ethättausgewėscht
mirhättenausgewėscht
dirhättausgewėscht
sihättenausgewėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėsch aus!
Plurielwėscht aus!
ausgewėscht
auswėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwėschenerwėschenewechwėschenofwėschenopwėschenwėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles