E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswsch-en auswischen (D)effacer (F)
Stammformen auswsch-enwsch-t ausausge-wsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwsch-en aus
duwsch-s aus
hien/si,hatt/etwsch-t aus
mirwsch-en aus
dirwsch-t aus
siwsch-en aus
Pass compos
echhunnausge-wsch-t
duhuesausge-wsch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-wsch-t
mirhunnausge-wsch-t
dirhuttausge-wsch-t
sihunnausge-wsch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-wsch-t
duhasausge-wsch-t
hien/si,hatt/ethatausge-wsch-t
mirhatenausge-wsch-t
dirhatausge-wsch-t
sihatenausge-wsch-t
Futur I
echwäert auswsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswsch-en
dugéifsauswsch-en
hien/si,hatt/etgéifauswsch-en
mirgéifenauswsch-en
dirgéiftauswsch-en
sigéifenauswsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-wsch-t
duhssausge-wsch-t
hien/si,hatt/ethttausge-wsch-t
mirhttenausge-wsch-t
dirhttausge-wsch-t
sihttenausge-wsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwsch aus!
Plurielwsch-t aus!
ausge-wsch-t
auswsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwsch-enerwsch-enewechwsch-enofwsch-enopwsch-enwsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles