E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwŽschen entwischen (D)ťchapper (F)
Stammformen entwŽschenentwŽschtentwŽscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echentwŽschen
duentwŽschs
hien/si,hatt/etentwŽscht
mirentwŽschen
direntwŽscht
sientwŽschen
Passť composť
echhunnentwŽscht
duhuesentwŽscht
hien/si,hatt/ethuetentwŽscht
mirhunnentwŽscht
dirhuttentwŽscht
sihunnentwŽscht
Plus-que-parfait
echhatentwŽscht
duhasentwŽscht
hien/si,hatt/ethatentwŽscht
mirhatenentwŽscht
dirhatentwŽscht
sihatenentwŽscht
Futur I
echwäert entwŽschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwŽscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwŽschen
dugéifsentwŽschen
hien/si,hatt/etgéifentwŽschen
mirgéifenentwŽschen
dirgéiftentwŽschen
sigéifenentwŽschen
Conditionnel Passť composť
echhšttentwŽscht
duhšssentwŽscht
hien/si,hatt/ethšttentwŽscht
mirhšttenentwŽscht
dirhšttentwŽscht
sihšttenentwŽscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierentwŽsch!
PlurielentwŽscht!
entwŽscht
entwŽschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswŽschenerwŽschenewechwŽschenofwŽschenopwŽschenwŽschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles