E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwsch-en entwischen (D)chapper (F)
Stammformen entwsch-enentwsch-tentwsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentwsch-en
duentwsch-s
hien/si,hatt/etentwsch-t
mirentwsch-en
direntwsch-t
sientwsch-en
Pass compos
echhunnentwsch-t
duhuesentwsch-t
hien/si,hatt/ethuetentwsch-t
mirhunnentwsch-t
dirhuttentwsch-t
sihunnentwsch-t
Plus-que-parfait
echhatentwsch-t
duhasentwsch-t
hien/si,hatt/ethatentwsch-t
mirhatenentwsch-t
dirhatentwsch-t
sihatenentwsch-t
Futur I
echwäert entwsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwsch-en
dugéifsentwsch-en
hien/si,hatt/etgéifentwsch-en
mirgéifenentwsch-en
dirgéiftentwsch-en
sigéifenentwsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttentwsch-t
duhssentwsch-t
hien/si,hatt/ethttentwsch-t
mirhttenentwsch-t
dirhttentwsch-t
sihttenentwsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwsch!
Plurielentwsch-t!
entwsch-t
entwsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswsch-enerwsch-enewechwsch-enofwsch-enopwsch-enwsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles