E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwŽschen erwischen (D)attraper (F)
Stammformen erwŽschenerwŽschterwŽscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echerwŽschen
duerwŽschs
hien/si,hatt/eterwŽscht
mirerwŽschen
direrwŽscht
sierwŽschen
Passť composť
echhunnerwŽscht
duhueserwŽscht
hien/si,hatt/ethueterwŽscht
mirhunnerwŽscht
dirhutterwŽscht
sihunnerwŽscht
Plus-que-parfait
echhaterwŽscht
duhaserwŽscht
hien/si,hatt/ethaterwŽscht
mirhatenerwŽscht
dirhaterwŽscht
sihatenerwŽscht
Futur I
echwäert erwŽschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwŽscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwŽschen
dugéifserwŽschen
hien/si,hatt/etgéiferwŽschen
mirgéifenerwŽschen
dirgéifterwŽschen
sigéifenerwŽschen
Conditionnel Passť composť
echhštterwŽscht
duhšsserwŽscht
hien/si,hatt/ethštterwŽscht
mirhšttenerwŽscht
dirhštterwŽscht
sihšttenerwŽscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliererwŽsch!
PlurielerwŽscht!
erwŽscht
erwŽschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswŽschenentwŽschenewechwŽschenofwŽschenopwŽschenwŽschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles