E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwsch-en erwischen (D)attraper (F)
Stammformen erwsch-enerwsch-terwsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwsch-en
duerwsch-s
hien/si,hatt/eterwsch-t
mirerwsch-en
direrwsch-t
sierwsch-en
Pass compos
echhunnerwsch-t
duhueserwsch-t
hien/si,hatt/ethueterwsch-t
mirhunnerwsch-t
dirhutterwsch-t
sihunnerwsch-t
Plus-que-parfait
echhaterwsch-t
duhaserwsch-t
hien/si,hatt/ethaterwsch-t
mirhatenerwsch-t
dirhaterwsch-t
sihatenerwsch-t
Futur I
echwäert erwsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwsch-en
dugéifserwsch-en
hien/si,hatt/etgéiferwsch-en
mirgéifenerwsch-en
dirgéifterwsch-en
sigéifenerwsch-en
Conditionnel Pass compos
echhtterwsch-t
duhsserwsch-t
hien/si,hatt/ethtterwsch-t
mirhttenerwsch-t
dirhtterwsch-t
sihttenerwsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwsch!
Plurielerwsch-t!
erwsch-t
erwsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswsch-enentwsch-enewechwsch-enofwsch-enopwsch-enwsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles