E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechwėschen wegwischen (D)effacer, nettoyer (F)
Stammformen ewechwėschenwėscht ewechewechgewėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėschen ewech
duwėschs ewech
hien/si,hatt/etwėscht ewech
mirwėschen ewech
dirwėscht ewech
siwėschen ewech
Passé composé
echhunnewechgewėscht
duhuesewechgewėscht
hien/si,hatt/ethuetewechgewėscht
mirhunnewechgewėscht
dirhuttewechgewėscht
sihunnewechgewėscht
Plus-que-parfait
echhatewechgewėscht
duhasewechgewėscht
hien/si,hatt/ethatewechgewėscht
mirhatenewechgewėscht
dirhatewechgewėscht
sihatenewechgewėscht
Futur I
echwäert ewechwėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgewėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechwėschen
dugéifsewechwėschen
hien/si,hatt/etgéifewechwėschen
mirgéifenewechwėschen
dirgéiftewechwėschen
sigéifenewechwėschen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgewėscht
duhässewechgewėscht
hien/si,hatt/ethättewechgewėscht
mirhättenewechgewėscht
dirhättewechgewėscht
sihättenewechgewėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėsch ewech!
Plurielwėscht ewech!
ewechgewėscht
ewechwėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswėschenentwėschenerwėschenofwėschenopwėschenwėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles