E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwsch-en abwischen (D)essuyer, nettoyer (F)
Stammformen ofwsch-enwsch-t ofofge-wsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwsch-en of
duwsch-s of
hien/si,hatt/etwsch-t of
mirwsch-en of
dirwsch-t of
siwsch-en of
Pass compos
echhunnofge-wsch-t
duhuesofge-wsch-t
hien/si,hatt/ethuetofge-wsch-t
mirhunnofge-wsch-t
dirhuttofge-wsch-t
sihunnofge-wsch-t
Plus-que-parfait
echhatofge-wsch-t
duhasofge-wsch-t
hien/si,hatt/ethatofge-wsch-t
mirhatenofge-wsch-t
dirhatofge-wsch-t
sihatenofge-wsch-t
Futur I
echwäert ofwsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwsch-en
dugéifsofwsch-en
hien/si,hatt/etgéifofwsch-en
mirgéifenofwsch-en
dirgéiftofwsch-en
sigéifenofwsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-wsch-t
duhssofge-wsch-t
hien/si,hatt/ethttofge-wsch-t
mirhttenofge-wsch-t
dirhttofge-wsch-t
sihttenofge-wsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwsch of!
Plurielwsch-t of!
ofge-wsch-t
ofwsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswsch-enentwsch-enerwsch-enewechwsch-enopwsch-enwsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles