E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wėschen wischen (D)passer la serpilličre, éponger (F)mop, wipe (E)
Stammformen wėschenwėschtgewėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėschen
duwėschs
hien/si,hatt/etwėscht
mirwėschen
dirwėscht
siwėschen
Passé composé
echhugewėscht
duhuesgewėscht
hien/si,hatt/ethuetgewėscht
mirhugewėscht
dirhuttgewėscht
sihugewėscht
Plus-que-parfait
echhatgewėscht
duhasgewėscht
hien/si,hatt/ethatgewėscht
mirhategewėscht
dirhatgewėscht
sihategewėscht
Futur I
echwäert wėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwėschen
dugéifswėschen
hien/si,hatt/etgéifwėschen
mirgéifewėschen
dirgéiftwėschen
sigéifewėschen
Conditionnel Passé composé
echhättgewėscht
duhässgewėscht
hien/si,hatt/ethättgewėscht
mirhättegewėscht
dirhättgewėscht
sihättegewėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėsch!
Plurielwėscht!
gewėscht
wėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswėschenentwėschenerwėschenewechwėschenofwėschenopwėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles