E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wŽsch-en wischen (D)passer la serpilliŤre, ťponger (F)mop, wipe (E)
Stammformen wŽsch-enwŽsch-tge-wŽsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echwŽsch-en
duwŽsch-s
hien/si,hatt/etwŽsch-t
mirwŽsch-en
dirwŽsch-t
siwŽsch-en
Passť composť
echhuge-wŽsch-t
duhuesge-wŽsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-wŽsch-t
mirhuge-wŽsch-t
dirhuttge-wŽsch-t
sihuge-wŽsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-wŽsch-t
duhasge-wŽsch-t
hien/si,hatt/ethatge-wŽsch-t
mirhatege-wŽsch-t
dirhatge-wŽsch-t
sihatege-wŽsch-t
Futur I
echwäert wŽsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wŽsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwŽsch-en
dugéifswŽsch-en
hien/si,hatt/etgéifwŽsch-en
mirgéifewŽsch-en
dirgéiftwŽsch-en
sigéifewŽsch-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-wŽsch-t
duhšssge-wŽsch-t
hien/si,hatt/ethšttge-wŽsch-t
mirhättege-wŽsch-t
dirhšttge-wŽsch-t
sihättege-wŽsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierwŽsch!
PlurielwŽsch-t!
ge-wŽsch-t
wŽsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswŽsch-enentwŽsch-enerwŽsch-enewechwŽsch-enofwŽsch-enopwŽsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles