E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wëssen wissen (D)savoir (F)know (E)conhecer, saber (P)
Stammformen wëssenweessgewosst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Vergangenheitsformen mit ou (ech wousst, mir woussten) als häufige Varianten geläufig; Partizip gewousst selten; auffällig: Abfall der -s-Endung in der 2.P.Sg.Präteritum
Indikativ Aktiv
Présent
echweess
duweess
hien/si,hatt/etweess
mirwëssen
dirwësst
siwëssen
Prétérit
echwosst / wousst
duwosst / wousst
hien/si,hatt/etwosst / wousst
mirwossten / woussten
dirwosst / wousst
siwossten / woussten
Passé composé
echhugewosst
duhuesgewosst
hien/si,hatt/ethuetgewosst
mirhugewosst
dirhuttgewosst
sihugewosst
Plus-que-parfait
echhatgewosst
duhasgewosst
hien/si,hatt/ethatgewosst
mirhategewosst
dirhatgewosst
sihategewosst
Futur I
echwäert wëssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewosst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echwéisst
duwéisst
hien/si,hatt/etwéisst
mirwéissten
dirwéisst
siwéissten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwëssen
dugéifswëssen
hien/si,hatt/etgéifwëssen
mirgéifewëssen
dirgéiftwëssen
sigéifewëssen
Conditionnel Passé composé
echhättgewosst
duhässgewosst
hien/si,hatt/ethättgewosst
mirhättegewosst
dirhättgewosst
sihättegewosst
Imperativ Partizip Infinitiv
gewosst
wëssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles