E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech vergewŽsseren vergewissern (D)assurer (F)ascertain (E)
Stammformen sech vergewŽsserenvergewŽssertsech vergewŽssert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echvergewŽsseren sech
duvergewŽssers
hien/si,hatt/etvergewŽssert
mirvergewŽsseren
dirvergewŽssert
sivergewŽsseren
Passť composť
echhumechvergewŽssert
duhuesdechvergewŽssert
hien/si,hatt/ethuetsechvergewŽssert
mirhunneisvergewŽssert
dirhuttiechvergewŽssert
sihusechvergewŽssert
Plus-que-parfait
echhatmechvergewŽssert
duhasdechvergewŽssert
hien/si,hatt/ethatsechvergewŽssert
mirhateneisvergewŽssert
dirhatiechvergewŽssert
sihatesechvergewŽssert
Futur I
echwäert vergewŽsseren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergewŽssert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergewŽsseren
dugéifsvergewŽsseren
hien/si,hatt/etgéifvergewŽsseren
mirgéifevergewŽsseren
dirgéiftvergewŽsseren
sigéifevergewŽsseren
Conditionnel Passť composť
echhšttmechvergewŽssert
duhšssdechvergewŽssert
hien/si,hatt/ethšttsechvergewŽssert
mirhštteneisvergewŽssert
dirhšttiechvergewŽssert
sihättesechvergewŽssert
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliervergewŽsser!
PlurielvergewŽssert!
vergewŽssert
vergewŽsseren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles