E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech vergewŽsser-en vergewissern (D)assurer (F)ascertain (E)
Stammformen sech vergewŽsser-envergewŽsser-tsech vergewŽsser-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echvergewŽsser-en sech
duvergewŽsser-s
hien/si,hatt/etvergewŽsser-t
mirvergewŽsser-en
dirvergewŽsser-t
sivergewŽsser-en
Passť composť
echhumechvergewŽsser-t
duhuesdechvergewŽsser-t
hien/si,hatt/ethuetsechvergewŽsser-t
mirhunneisvergewŽsser-t
dirhuttiechvergewŽsser-t
sihusechvergewŽsser-t
Plus-que-parfait
echhatmechvergewŽsser-t
duhasdechvergewŽsser-t
hien/si,hatt/ethatsechvergewŽsser-t
mirhateneisvergewŽsser-t
dirhatiechvergewŽsser-t
sihatesechvergewŽsser-t
Futur I
echwäert vergewŽsser-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergewŽsser-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergewŽsser-en
dugéifsvergewŽsser-en
hien/si,hatt/etgéifvergewŽsser-en
mirgéifevergewŽsser-en
dirgéiftvergewŽsser-en
sigéifevergewŽsser-en
Conditionnel Passť composť
echhšttmechvergewŽsser-t
duhšssdechvergewŽsser-t
hien/si,hatt/ethšttsechvergewŽsser-t
mirhštteneisvergewŽsser-t
dirhšttiechvergewŽsser-t
sihättesechvergewŽsser-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliervergewŽsser!
PlurielvergewŽsser-t!
vergewŽsser-t
vergewŽsser-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles