E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchwėtschen
Stammformen duerchwėtschenwėtscht duerchduerchgewėtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėtschen duerch
duwėtschs duerch
hien/si,hatt/etwėtscht duerch
mirwėtschen duerch
dirwėtscht duerch
siwėtschen duerch
Passé composé
echhunnduerchgewėtscht
duhuesduerchgewėtscht
hien/si,hatt/ethuetduerchgewėtscht
mirhunnduerchgewėtscht
dirhuttduerchgewėtscht
sihunnduerchgewėtscht
Plus-que-parfait
echhatduerchgewėtscht
duhasduerchgewėtscht
hien/si,hatt/ethatduerchgewėtscht
mirhatenduerchgewėtscht
dirhatduerchgewėtscht
sihatenduerchgewėtscht
Futur I
echwäert duerchwėtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgewėtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwėtschen
dugéifsduerchwėtschen
hien/si,hatt/etgéifduerchwėtschen
mirgéifenduerchwėtschen
dirgéiftduerchwėtschen
sigéifenduerchwėtschen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgewėtscht
duhässduerchgewėtscht
hien/si,hatt/ethättduerchgewėtscht
mirhättenduerchgewėtscht
dirhättduerchgewėtscht
sihättenduerchgewėtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėtsch duerch!
Plurielwėtscht duerch!
duerchgewėtscht
duerchwėtschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles