E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchwėtsch-en
Stammformen duerchwėtsch-enwėtsch-t duerchduerchge-wėtsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėtsch-en duerch
duwėtsch-s duerch
hien/si,hatt/etwėtsch-t duerch
mirwėtsch-en duerch
dirwėtsch-t duerch
siwėtsch-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-wėtsch-t
duhuesduerchge-wėtsch-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-wėtsch-t
mirhunnduerchge-wėtsch-t
dirhuttduerchge-wėtsch-t
sihunnduerchge-wėtsch-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-wėtsch-t
duhasduerchge-wėtsch-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-wėtsch-t
mirhatenduerchge-wėtsch-t
dirhatduerchge-wėtsch-t
sihatenduerchge-wėtsch-t
Futur I
echwäert duerchwėtsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-wėtsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwėtsch-en
dugéifsduerchwėtsch-en
hien/si,hatt/etgéifduerchwėtsch-en
mirgéifenduerchwėtsch-en
dirgéiftduerchwėtsch-en
sigéifenduerchwėtsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-wėtsch-t
duhässduerchge-wėtsch-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-wėtsch-t
mirhättenduerchge-wėtsch-t
dirhättduerchge-wėtsch-t
sihättenduerchge-wėtsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėtsch duerch!
Plurielwėtsch-t duerch!
duerchge-wėtsch-t
duerchwėtsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles