E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wetten wetten (D)parier (F)bet (E)
Stammformen wettenwettgewett
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr Partizip: gewat
Indikativ Aktiv
Prsent
echwetten
duwetts
hien/si,hatt/etwett
mirwetten
dirwett
siwetten
Pass compos
echhugewett
duhuesgewett
hien/si,hatt/ethuetgewett
mirhugewett
dirhuttgewett
sihugewett
Plus-que-parfait
echhatgewett
duhasgewett
hien/si,hatt/ethatgewett
mirhategewett
dirhatgewett
sihategewett
Futur I
echwäert wetten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewett hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwetten
dugéifswetten
hien/si,hatt/etgéifwetten
mirgéifewetten
dirgéiftwetten
sigéifewetten
Conditionnel Pass compos
echhttgewett
duhssgewett
hien/si,hatt/ethttgewett
mirhättegewett
dirhttgewett
sihättegewett
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwett!
Plurielwett!
gewett
wetten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles