E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wett-en wetten (D)parier (F)bet (E)
Stammformen wett-enwet-tge-wet-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr Partizip: gewat
Indikativ Aktiv
Prsent
echwett-en
duwett-s
hien/si,hatt/etwet-t
mirwett-en
dirwet-t
siwett-en
Pass compos
echhuge-wet-t
duhuesge-wet-t
hien/si,hatt/ethuetge-wet-t
mirhuge-wet-t
dirhuttge-wet-t
sihuge-wet-t
Plus-que-parfait
echhatge-wet-t
duhasge-wet-t
hien/si,hatt/ethatge-wet-t
mirhatege-wet-t
dirhatge-wet-t
sihatege-wet-t
Futur I
echwäert wett-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wet-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwett-en
dugéifswett-en
hien/si,hatt/etgéifwett-en
mirgéifewett-en
dirgéiftwett-en
sigéifewett-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wet-t
duhssge-wet-t
hien/si,hatt/ethttge-wet-t
mirhättege-wet-t
dirhttge-wet-t
sihättege-wet-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwett!
Plurielwet-t!
ge-wet-t
wett-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles