E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wetzen wetzen (D)aiguiser, courir (F)sharpen, run (E)
Stammformen wetzenwetztgewetzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwetzen
duwetz
hien/si,hatt/etwetzt
mirwetzen
dirwetzt
siwetzen
Pass compos
echsigewetzt
dubassgewetzt
hien/si,hatt/etassgewetzt
mirsigewetzt
dirsiddgewetzt
sisigewetzt
Plus-que-parfait
echwargewetzt
duwaarsgewetzt
hien/si,hatt/etwargewetzt
mirwaregewetzt
dirwaartgewetzt
siwaregewetzt
Futur I
echwäert wetzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewetzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwetzen
dugéifswetzen
hien/si,hatt/etgéifwetzen
mirgéifewetzen
dirgéiftwetzen
sigéifewetzen
Conditionnel Pass compos
echwiergewetzt
duwiersgewetzt
hien/si,hatt/etwiergewetzt
mirwieregewetzt
dirwiertgewetzt
siwieregewetzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwetz!
Plurielwetzt!
gewetzt
wetzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles