E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

däerfen dürfen (D)pouvoir, avoir l'autorisation (F)to be allowed/ dare (E)poder (P)
Stammformen däerfendäerfdäerfen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dierfen, duerfen; geduerft (Partizip); das Partizip in Modalverbverwendung lautet auch dierften
Indikativ Aktiv
Présent
echdäerf
dudäerfs
hien/si,hatt/etdäerf
mirdäerfen
dirdäerft
sidäerfen
Prétérit
echduerft
duduerfts
hien/si,hatt/etduerft
mirduerften
dirduerft
siduerften
Passé composé
echhunndäerfen
duhuesdäerfen
hien/si,hatt/ethuetdäerfen
mirhunndäerfen
dirhuttdäerfen
sihunndäerfen
Plus-que-parfait
echhatdäerfen
duhasdäerfen
hien/si,hatt/ethatdäerfen
mirhatendäerfen
dirhatdäerfen
sihatendäerfen
Futur I
echwäert däerfen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert däerfen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echdierft
dudierfts
hien/si,hatt/etdierft
mirdierften
dirdierft
sidierften
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäerfen
dugéifsdäerfen
hien/si,hatt/etgéifdäerfen
mirgéifendäerfen
dirgéiftdäerfen
sigéifendäerfen
Conditionnel Passé composé
echhättdäerfen
duhässdäerfen
hien/si,hatt/ethättdäerfen
mirhättendäerfen
dirhättdäerfen
sihättendäerfen
Imperativ Partizip Infinitiv
däerfen
däerfen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles