E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

däerf-en dürfen (D)pouvoir, avoir l'autorisation (F)to be allowed/ dare (E)poder (P)
Stammformen däerf-endäerfdäerf-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dierfen, duerfen; geduerft (Partizip); das Partizip in Modalverbverwendung lautet auch dierften
Indikativ Aktiv
Présent
echdäerf
dudäerf-s
hien/si,hatt/etdäerf
mirdäerf-en
dirdäerf-t
sidäerf-en
Prétérit
echduerf-t
duduerf-t-s
hien/si,hatt/etduerf-t
mirduerf-t-en
dirduerf-t
siduerf-t-en
Passé composé
echhunndäerf-en
duhuesdäerf-en
hien/si,hatt/ethuetdäerf-en
mirhunndäerf-en
dirhuttdäerf-en
sihunndäerf-en
Plus-que-parfait
echhatdäerf-en
duhasdäerf-en
hien/si,hatt/ethatdäerf-en
mirhatendäerf-en
dirhatdäerf-en
sihatendäerf-en
Futur I
echwäert däerf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert däerf-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echdierf-t
dudierf-t-s
hien/si,hatt/etdierf-t
mirdierf-t-en
dirdierf-t
sidierf-t-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäerf-en
dugéifsdäerf-en
hien/si,hatt/etgéifdäerf-en
mirgéifendäerf-en
dirgéiftdäerf-en
sigéifendäerf-en
Conditionnel Passé composé
echhättdäerf-en
duhässdäerf-en
hien/si,hatt/ethättdäerf-en
mirhättendäerf-en
dirhättdäerf-en
sihättendäerf-en
Imperativ Partizip Infinitiv
däerf-en
däerf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles