E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wibbelen sich bewegen, unruhig sein (D)remuer, bouger, avoir la bougeotte (F)
Stammformen wibbelenwibbeltgewibbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwibbelen
duwibbels
hien/si,hatt/etwibbelt
mirwibbelen
dirwibbelt
siwibbelen
Pass compos
echhugewibbelt
duhuesgewibbelt
hien/si,hatt/ethuetgewibbelt
mirhugewibbelt
dirhuttgewibbelt
sihugewibbelt
Plus-que-parfait
echhatgewibbelt
duhasgewibbelt
hien/si,hatt/ethatgewibbelt
mirhategewibbelt
dirhatgewibbelt
sihategewibbelt
Futur I
echwäert wibbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewibbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwibbelen
dugéifswibbelen
hien/si,hatt/etgéifwibbelen
mirgéifewibbelen
dirgéiftwibbelen
sigéifewibbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewibbelt
duhssgewibbelt
hien/si,hatt/ethttgewibbelt
mirhättegewibbelt
dirhttgewibbelt
sihättegewibbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwibbel!
Plurielwibbelt!
gewibbelt
wibbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles