E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wibbel-en sich bewegen, unruhig sein (D)remuer, bouger, avoir la bougeotte (F)
Stammformen wibbel-enwibbel-tge-wibbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwibbel-en
duwibbel-s
hien/si,hatt/etwibbel-t
mirwibbel-en
dirwibbel-t
siwibbel-en
Pass compos
echhuge-wibbel-t
duhuesge-wibbel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wibbel-t
mirhuge-wibbel-t
dirhuttge-wibbel-t
sihuge-wibbel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wibbel-t
duhasge-wibbel-t
hien/si,hatt/ethatge-wibbel-t
mirhatege-wibbel-t
dirhatge-wibbel-t
sihatege-wibbel-t
Futur I
echwäert wibbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wibbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwibbel-en
dugéifswibbel-en
hien/si,hatt/etgéifwibbel-en
mirgéifewibbel-en
dirgéiftwibbel-en
sigéifewibbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wibbel-t
duhssge-wibbel-t
hien/si,hatt/ethttge-wibbel-t
mirhättege-wibbel-t
dirhttge-wibbel-t
sihättege-wibbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwibbel!
Plurielwibbel-t!
ge-wibbel-t
wibbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles