E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwichsen anwachsen (D)
Stammformen uwichsenwichst unugewichst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwichsen un
duwichs un
hien/si,hatt/etwichst un
mirwichsen un
dirwichst un
siwichsen un
Pass compos
echhunnugewichst
duhuesugewichst
hien/si,hatt/ethuetugewichst
mirhunnugewichst
dirhuttugewichst
sihunnugewichst
Plus-que-parfait
echhatugewichst
duhasugewichst
hien/si,hatt/ethatugewichst
mirhatenugewichst
dirhatugewichst
sihatenugewichst
Futur I
echwäert uwichsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewichst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwichsen
dugéifsuwichsen
hien/si,hatt/etgéifuwichsen
mirgéifenuwichsen
dirgéiftuwichsen
sigéifenuwichsen
Conditionnel Pass compos
echhttugewichst
duhssugewichst
hien/si,hatt/ethttugewichst
mirhttenugewichst
dirhttugewichst
sihttenugewichst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwichs un!
Plurielwichst un!
ugewichst
uwichsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropwichsenwichsen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles