E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwichs-en anwachsen (D)
Stammformen uwichs-enwichs-t unuge-wichs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwichs-en un
duwich-s un
hien/si,hatt/etwichs-t un
mirwichs-en un
dirwichs-t un
siwichs-en un
Pass compos
echhunnuge-wichs-t
duhuesuge-wichs-t
hien/si,hatt/ethuetuge-wichs-t
mirhunnuge-wichs-t
dirhuttuge-wichs-t
sihunnuge-wichs-t
Plus-que-parfait
echhatuge-wichs-t
duhasuge-wichs-t
hien/si,hatt/ethatuge-wichs-t
mirhatenuge-wichs-t
dirhatuge-wichs-t
sihatenuge-wichs-t
Futur I
echwäert uwichs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-wichs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwichs-en
dugéifsuwichs-en
hien/si,hatt/etgéifuwichs-en
mirgéifenuwichs-en
dirgéiftuwichs-en
sigéifenuwichs-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-wichs-t
duhssuge-wichs-t
hien/si,hatt/ethttuge-wichs-t
mirhttenuge-wichs-t
dirhttuge-wichs-t
sihttenuge-wichs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwichs un!
Plurielwichs-t un!
uge-wichs-t
uwichs-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropwichs-enwichs-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles