E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wichsen wachsen, mit Wachs einreiben (D) – cirer (F) – wax (E)
Stammformen wichsenwichstgewichst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echwichsen
duwichs
hien/si,hatt/etwichst
mirwichsen
dirwichst
siwichsen
Pass compos
echhugewichst
duhuesgewichst
hien/si,hatt/ethuetgewichst
mirhugewichst
dirhuttgewichst
sihugewichst
Plus-que-parfait
echhatgewichst
duhasgewichst
hien/si,hatt/ethatgewichst
mirhategewichst
dirhatgewichst
sihategewichst
Modale Futur I
echwäert wichsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gewichst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwichsen
dugéifswichsen
hien/si,hatt/etgéifwichsen
mirgéifewichsen
dirgéiftwichsen
sigéifewichsen
Conditionnel pass compos
echhttgewichst
duhssgewichst
hien/si,hatt/ethttgewichst
mirhättegewichst
dirhttgewichst
sihättegewichst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwichs!
Plurielwichst!
gewichst
wichsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropwichsenuwichsen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles