E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wichs-en wachsen, mit Wachs einreiben (D)cirer (F)wax (E)
Stammformen wichs-enwichs-tge-wichs-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwichs-en
duwich-s
hien/si,hatt/etwichs-t
mirwichs-en
dirwichs-t
siwichs-en
Pass compos
echhuge-wichs-t
duhuesge-wichs-t
hien/si,hatt/ethuetge-wichs-t
mirhuge-wichs-t
dirhuttge-wichs-t
sihuge-wichs-t
Plus-que-parfait
echhatge-wichs-t
duhasge-wichs-t
hien/si,hatt/ethatge-wichs-t
mirhatege-wichs-t
dirhatge-wichs-t
sihatege-wichs-t
Futur I
echwäert wichs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wichs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwichs-en
dugéifswichs-en
hien/si,hatt/etgéifwichs-en
mirgéifewichs-en
dirgéiftwichs-en
sigéifewichs-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wichs-t
duhssge-wichs-t
hien/si,hatt/ethttge-wichs-t
mirhättege-wichs-t
dirhttge-wichs-t
sihättege-wichs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwichs!
Plurielwichs-t!
ge-wichs-t
wichs-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropwichs-enuwichs-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles