E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwieder-en
Stammformen erwieder-enerwieder-terwieder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwieder-en
duerwieder-s
hien/si,hatt/eterwieder-t
mirerwieder-en
direrwieder-t
sierwieder-en
Pass compos
echhunnerwieder-t
duhueserwieder-t
hien/si,hatt/ethueterwieder-t
mirhunnerwieder-t
dirhutterwieder-t
sihunnerwieder-t
Plus-que-parfait
echhaterwieder-t
duhaserwieder-t
hien/si,hatt/ethaterwieder-t
mirhatenerwieder-t
dirhaterwieder-t
sihatenerwieder-t
Futur I
echwäert erwieder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwieder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwieder-en
dugéifserwieder-en
hien/si,hatt/etgéiferwieder-en
mirgéifenerwieder-en
dirgéifterwieder-en
sigéifenerwieder-en
Conditionnel Pass compos
echhtterwieder-t
duhsserwieder-t
hien/si,hatt/ethtterwieder-t
mirhttenerwieder-t
dirhtterwieder-t
sihttenerwieder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwieder!
Plurielerwieder-t!
erwieder-t
erwieder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wieder-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles