E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswielen auswhlen (D)choisir (F)
Stammformen auswielenwielt ausausgewielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwielen aus
duwiels aus
hien/si,hatt/etwielt aus
mirwielen aus
dirwielt aus
siwielen aus
Pass compos
echhunnausgewielt
duhuesausgewielt
hien/si,hatt/ethuetausgewielt
mirhunnausgewielt
dirhuttausgewielt
sihunnausgewielt
Plus-que-parfait
echhatausgewielt
duhasausgewielt
hien/si,hatt/ethatausgewielt
mirhatenausgewielt
dirhatausgewielt
sihatenausgewielt
Futur I
echwäert auswielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswielen
dugéifsauswielen
hien/si,hatt/etgéifauswielen
mirgéifenauswielen
dirgéiftauswielen
sigéifenauswielen
Conditionnel Pass compos
echhttausgewielt
duhssausgewielt
hien/si,hatt/ethttausgewielt
mirhttenausgewielt
dirhttausgewielt
sihttenausgewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel aus!
Plurielwielt aus!
ausgewielt
auswielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erawielenerauswielenofwielenuwielenwielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles