E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawielen einwhlen (D)
Stammformen erawielenwielt eraneragewielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwielen eran
duwiels eran
hien/si,hatt/etwielt eran
mirwielen eran
dirwielt eran
siwielen eran
Pass compos
echhunneragewielt
duhueseragewielt
hien/si,hatt/ethueteragewielt
mirhunneragewielt
dirhutteragewielt
sihunneragewielt
Plus-que-parfait
echhateragewielt
duhaseragewielt
hien/si,hatt/ethateragewielt
mirhateneragewielt
dirhateragewielt
sihateneragewielt
Futur I
echwäert erawielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawielen
dugéifserawielen
hien/si,hatt/etgéiferawielen
mirgéifenerawielen
dirgéifterawielen
sigéifenerawielen
Conditionnel Pass compos
echhtteragewielt
duhsseragewielt
hien/si,hatt/ethtteragewielt
mirhtteneragewielt
dirhtteragewielt
sihtteneragewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel eran!
Plurielwielt eran!
eragewielt
erawielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswielenerauswielenofwielenuwielenwielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles