E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erawiel-en einwhlen (D)
Stammformen erawiel-enwiel-t eranerage-wiel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiel-en eran
duwiel-s eran
hien/si,hatt/etwiel-t eran
mirwiel-en eran
dirwiel-t eran
siwiel-en eran
Pass compos
echhunnerage-wiel-t
duhueserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethueterage-wiel-t
mirhunnerage-wiel-t
dirhutterage-wiel-t
sihunnerage-wiel-t
Plus-que-parfait
echhaterage-wiel-t
duhaserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethaterage-wiel-t
mirhatenerage-wiel-t
dirhaterage-wiel-t
sihatenerage-wiel-t
Futur I
echwäert erawiel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-wiel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferawiel-en
dugéifserawiel-en
hien/si,hatt/etgéiferawiel-en
mirgéifenerawiel-en
dirgéifterawiel-en
sigéifenerawiel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-wiel-t
duhsserage-wiel-t
hien/si,hatt/ethtterage-wiel-t
mirhttenerage-wiel-t
dirhtterage-wiel-t
sihttenerage-wiel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel eran!
Plurielwiel-t eran!
erage-wiel-t
erawiel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswiel-enerauswiel-enofwiel-enuwiel-enwiel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles