E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwielen anwhlen (D)composer, appeler (F)
Stammformen uwielenwielt unugewielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwielen un
duwiels un
hien/si,hatt/etwielt un
mirwielen un
dirwielt un
siwielen un
Pass compos
echhunnugewielt
duhuesugewielt
hien/si,hatt/ethuetugewielt
mirhunnugewielt
dirhuttugewielt
sihunnugewielt
Plus-que-parfait
echhatugewielt
duhasugewielt
hien/si,hatt/ethatugewielt
mirhatenugewielt
dirhatugewielt
sihatenugewielt
Futur I
echwäert uwielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwielen
dugéifsuwielen
hien/si,hatt/etgéifuwielen
mirgéifenuwielen
dirgéiftuwielen
sigéifenuwielen
Conditionnel Pass compos
echhttugewielt
duhssugewielt
hien/si,hatt/ethttugewielt
mirhttenugewielt
dirhttugewielt
sihttenugewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel un!
Plurielwielt un!
ugewielt
uwielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswielenerawielenerauswielenofwielenwielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles