E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wielen whlen (D)choisir (F)choice (E)
Stammformen wielenwieltgewielt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwielen
duwiels
hien/si,hatt/etwielt
mirwielen
dirwielt
siwielen
Pass compos
echhugewielt
duhuesgewielt
hien/si,hatt/ethuetgewielt
mirhugewielt
dirhuttgewielt
sihugewielt
Plus-que-parfait
echhatgewielt
duhasgewielt
hien/si,hatt/ethatgewielt
mirhategewielt
dirhatgewielt
sihategewielt
Futur I
echwäert wielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwielen
dugéifswielen
hien/si,hatt/etgéifwielen
mirgéifewielen
dirgéiftwielen
sigéifewielen
Conditionnel Pass compos
echhttgewielt
duhssgewielt
hien/si,hatt/ethttgewielt
mirhättegewielt
dirhttgewielt
sihättegewielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiel!
Plurielwielt!
gewielt
wielen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswielenerawielenerauswielenofwielenuwielen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles