E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erwieren sich erwehren (D)
Stammformen sech erwierensech erwierterwiert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwiere mech
duerwiers dech
hien/si,hatt/eterwiert sech
mirerwieren eis
direrwiert iech
sierwiere sech
Pass compos
echhumecherwiert
duhuesdecherwiert
hien/si,hatt/ethuetsecherwiert
mirhunneiserwiert
dirhuttiecherwiert
sihusecherwiert
Plus-que-parfait
echhatmecherwiert
duhasdecherwiert
hien/si,hatt/ethatsecherwiert
mirhateneiserwiert
dirhatiecherwiert
sihatesecherwiert
Futur I
echwäert erwieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwieren
dugéifserwieren
hien/si,hatt/etgéiferwieren
mirgéifenerwieren
dirgéifterwieren
sigéifenerwieren
Conditionnel Pass compos
echhttmecherwiert
duhssdecherwiert
hien/si,hatt/ethttsecherwiert
mirhtteneiserwiert
dirhttiecherwiert
sihättesecherwiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwierdech!
Plurielerwiertiech!
erwiert
erwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwierenwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles