E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech ofwieren abwehren (D)repousser, parer (F)
Stammformen sech ofwierenwiert sech ofofgewiert sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiere mech of
duwiers dech of
hien/si,hatt/etwiert sech of
mirwieren eis of
dirwiert iech of
siwiere sech of
Pass compos
echhumechofgewiert
duhuesdechofgewiert
hien/si,hatt/ethuetsechofgewiert
mirhunneisofgewiert
dirhuttiechofgewiert
sihusechofgewiert
Plus-que-parfait
echhatmechofgewiert
duhasdechofgewiert
hien/si,hatt/ethatsechofgewiert
mirhateneisofgewiert
dirhatiechofgewiert
sihatesechofgewiert
Futur I
echwäert ofwieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwieren
dugéifsofwieren
hien/si,hatt/etgéifofwieren
mirgéifenofwieren
dirgéiftofwieren
sigéifenofwieren
Conditionnel Pass compos
echhttmechofgewiert
duhssdechofgewiert
hien/si,hatt/ethttsechofgewiert
mirhtteneisofgewiert
dirhttiechofgewiert
sihättesechofgewiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwier dech of!
Plurielwiert iech of!
ofgewiert
ofwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwierenwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles