E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech wieren wehren (D)dfendre, opposer (F)
Stammformen sech wierenwiert sech sech gewiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiere mech
duwiers dech
hien/si,hatt/etwiert sech
mirwieren eis
dirwiert iech
siwiere sech
Pass compos
echhumechgewiert
duhuesdechgewiert
hien/si,hatt/ethuetsechgewiert
mirhunneisgewiert
dirhuttiechgewiert
sihusechgewiert
Plus-que-parfait
echhatmechgewiert
duhasdechgewiert
hien/si,hatt/ethatsechgewiert
mirhateneisgewiert
dirhatiechgewiert
sihatesechgewiert
Futur I
echwäert wieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwieren
dugéifswieren
hien/si,hatt/etgéifwieren
mirgéifewieren
dirgéiftwieren
sigéifewieren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgewiert
duhssdechgewiert
hien/si,hatt/ethttsechgewiert
mirhtteneisgewiert
dirhttiechgewiert
sihättesechgewiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierdech!
Plurielwiertiech!
gewiert
wieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwierenofwieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles