E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech wier-en wehren (D)dfendre, opposer (F)
Stammformen sech wier-enwier-t sech sech ge-wier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwier-e mech
duwier-s dech
hien/si,hatt/etwier-t sech
mirwier-en eis
dirwier-t iech
siwier-e sech
Pass compos
echhumechge-wier-t
duhuesdechge-wier-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-wier-t
mirhunneisge-wier-t
dirhuttiechge-wier-t
sihusechge-wier-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-wier-t
duhasdechge-wier-t
hien/si,hatt/ethatsechge-wier-t
mirhateneisge-wier-t
dirhatiechge-wier-t
sihatesechge-wier-t
Futur I
echwäert wier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwier-en
dugéifswier-en
hien/si,hatt/etgéifwier-en
mirgéifewier-en
dirgéiftwier-en
sigéifewier-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-wier-t
duhssdechge-wier-t
hien/si,hatt/ethttsechge-wier-t
mirhtteneisge-wier-t
dirhttiechge-wier-t
sihättesechge-wier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierdech!
Plurielwier-tiech!
ge-wier-t
wier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwier-enofwier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles